Web Tapu Nedir?

Ev satın almak isteyenler birçok farklı işlemi tamamlamak durumundadır. Bu işlemlerden biri de tapu işlemidir. Tapu işlemlerinin rahat ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için tasarlanan web tapu sistemiyle ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri sizinle bu yazımızda paylaşacağız.

Web tapu ; tapu işlemleri için oluşturulan bir internet sitedir. Web tapu sayesinde emlak satın almak isteyen insanlar tapuya gitmeden hızlı ve kolay bir şekilde işlemlerini tamamlamaktadır. Web tapu; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.  TKGM tarafından hazırlanan bu internet sitesine  webtapu.tkgm.gov.tr sitesi üzerinden girilebilir. Aynı zamanda web tapu sisteminin mobil uygulaması da bulunmaktadır. 

Web Tapu Sisteminin İşlevleri Nelerdir? 

Web tapu başvuru insanların emlak satışlarının internet üzerinden olmasını sağlar. Aynı zamanda içerdiği birçok özellikle de insanlara büyük kolaylık sunar. Şahıslar ya da şirketler, sahip oldukları tüm taşınmazları bu uygulama üzerinden görebilmektedir. Ayrıca sahip oldukları taşınmazların tüm özelliklerine de bir tıkla erişebilmektedir. 

Taşınmazın nerede olduğu, cinsi, parsel numarası ve kaç metrekare olduğu gibi tüm bilgilere sistem üzerinden ulaşabilmektedir.  Web tapu başvuru seçenekleri de oldukça gelişmiştir. Sistem üzerinden birçok başvuru yapılabilmektedir. 

BELSİS

WEB TAPU SİSTEMİNİN KULLANIMI NASILDIR? 

Vatandaşların ilk olarak yapması gereken  web tapu internet sitesine girerek ya da mobil uygulamayı açarak ilk başvuru kısmını tamamlamalarıdır. Başvuru gerçekleştirdikten sonra e-devlet üzerinden erişilen bilgiler sayesinde kişilerin üzerine kayıtlı taşınmazlar görülebilmektedir. Bundan sonraki süreç ise sistem üzerindeki adımları takip etmek ve başvuru işlemini tamamlamaktır. 

WEB TAPU BAŞVURU İŞLEMLERİ NELERDİR? 

Web tapu sistemi üzerinden yapılabilen işlemler oldukça fazladır. Bu işlemler arasında yer alan birkaç işlemi aşağıda sıraladık. 

· Satış 

· İpotek 

· Yabancıya satış 

· Satış-ipotek 

· Miras intikali 

· Bağış 

· Cebri satış 

· Ölünceye kadar bakma sözleşmesi 

· Taksim(paylaşma) 

· Trampa 

· Kat karşılığı temlik 

· Parsellerin birleştirilmesi 

· İmar barışından faydalanma 

· Cins değişikliği 

· Kat mülkiyetine geçilmesi 

WEB TAPU SÜRECİ NASIL İŞLER? 

Kişi tarafından oluşturulmuş başvuru sonrasında tapuya inen dosya, ilgili tapu memuruna iletilir. Tapu memuru, başvuran kişinin sistemde belirtmiş olduğu iletişim bilgileri sayesinde başvuranla iletişime geçer. Sonrasında tapuya gidilmeden işlemler hızlı bir şekilde tamamlanmış olur. Böylece ipotek, satış gibi birçok işlem kolaylıkla tamamlanabilmektedir. 

WEB TAPU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Sistemde yer alan  başvuru işlemleri menüsüne basılmalıdır. Daha sonrasında ise “başvuru yap” seçeneğine tıklanarak yeni başvuru penceresi açılır. Başvuru yaptıktan sonra “başvuru takip” kısmından konunun takibi yapılabilmektedir. Başvuru yaptıktan sonra da gerekli belge eklemeleri yapılabilmektedir. Sistem üzerinden başka birine yetki verilebilmektedir. Yetki verme işleminin tamamlanabilmesi için yetki verilecek kişiye ait bilgilerin paylaşılması gerekmektedir. Yetki verilecek kişinin; T.C. kimlik numarası, ad-soyad, baba adı ve iletişim bilgileri gerekmektedir. 

WEB TAPU SİSTEMİNİN AVANTAJLARI NELERDİR? 

Web tapu sistemi 2017 yılından beri aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sistemin kullanıcısına sunduğu birçok farklı avantaj bulunmaktadır. 

· İşlemler resmi bir ortamda gerçekleştiği için sahtecilik ve dolandırıcılık gibi sorunlar kolayca açığa çıkar. 

· Kullanıcılar taşınmazlarını bir tıkla kontrol edebilir. 

· Birçok farklı işlem için kolayca başvuru yapılabilir ve yine sistem üzerinden hızlı bir şekilde yapılan başvuruların takibi gerçekleştirilebilir. 

· Harç ve ödemeler online olarak yapılır. 

· İşlemler online olarak gerçekleştirildiği için zaman açısından kullanıcısına büyük bir katkı sağlar. 

· Pandemi döneminde web tabu üzerinden başvurular oldukça yoğunlaşmıştır. Kişiler evlerinde istedikleri işlem için başvuruda bulunabilmektedir.