Tapu Parsel Sorgulama Neden ve Nasıl Yapılır?

Bir gayrimenkul satın almaya karar verdikten sonra almak istediğiniz mülkle ilgili bir araştırma yapmanız gerekiyor. Bu araştırmaya öncelikli olarak tapu sorgulama yaparak başlayabilirsiniz. Tapu kaydında yer alan bilgiler, mülk hakkındaki resmi bilgileri içerdiğinden ulaşabileceğiniz en geçerli ve güvenilir kaynaktır. 

Tapu Parsel Sorgulaması Nedir? 

Parsel sorgulama genel anlamıyla gayrimenkul ve taşınmazların bulunduğu parselin konumu hakkında yapılan sorgulama işlemidir. Satın almak istediğiniz gayrimenkule karar verdikten sonra devir işlemlerinin yapılabilmesi için tapu üzerinde bulunan  parsel  ve  ada  bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır.  Parsel , imar kanununa göre ayrılıp sınırlandırılan üzerine tek bir yapı inşa edilebilecek parçalı arazilere verilen isimdir.  Ada ; kamuya ait olan, yol, cadde, deniz, göl, orman gibi çevresi yapay ve doğal sınırlarla sarılı  parsel ler topluluğudur. Gayrimenkullerin tapu ve kadastro idarelerindeki kimliğini ada ve parsel bilgileri oluşturur. Bilgilerin doğruluğunu teyit etmeye  tapu parsel sorgulama denmektedir. Bu sorgulama sayesinde pafta bilgileri, alan konumu ve tapu bilgilerine ulaşabilir aynı zamanda harita üzerinden parseli görebilirsiniz. 

Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Tapu parsel sorgulama işlemi birkaç farklı yol aracılığıyla yapılabilir: 

https://parselsorgu.tkgm.gov.tr sitesi aracılığıyla araştırmak istediğiniz gayrimenkulün tapusunda yer alan bilgiler üzerinden taşınmazın konumu görerek bilgileri teyit edebilirsiniz. Parsel ve ada bilgilerini girerek tapu bilgilerine ulaşmanız mümkün. 

İnternet aracılığıyla e-Devlet üzerinden de tapu parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Araştırmak istediğiniz taşınmazın bulunduğu bölgedeki belediyeye başvurarak ilgili görevliler aracılığıyla tapu sorgulaması yapabilirsiniz. 

İnternet sitesine benzeyen mobil uygulama üzerinden de ilgili sorgulamayı yapabilmeniz mümkün. 

TAPU PARSEL SORGULAMA NEDEN GEREKLİDİR? 

Satın almak istediğiniz gayrimenkulün resmiyette de aynı gayrimenkul olduğundan emin olabilmek ve dolandırılma veya yanlış anlaşılma durumlarıyla karşı karşıya gelmemek için tapu parsel sorgulamasını gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir. Sahip olduğunuz ada ve parsel bilgileri, tapu örneği ve almak istediğiniz konutun fiziki çevresi birbiriyle uyumlu olmalıdır. Bu durumdan emin olabilmek için tapu üzerinde bulunan terim ve bilgilere hâkim olmanız gerekmektedir. Yeni bir taşınmaz satın alma sürecinde dikkat etmeniz gerek pek çok işlem bulunmakta. Bu süreçte karşılaşabileceğiniz hukuki yaptırımlar konusunda bir çekinceye sahipseniz profesyonel destek alabileceğiniz kişi ve kurumlara başvurabilirsiniz.