Gayrimenkulde 5 Yıl Şartı Nedir?

Gayrimenkul satışında bazı vergisel kriterler söz konusu. Örneğin konutunu ilk 5 sene içinde satanlar gelir vergisi ödemek zorunda. 

Ev ya da arsa fark etmeksizin gayrimenkul satışında bir takım vergilendirme kriterleri söz konusu. Bunlardan en önemlisi 5 yıl şartı.

Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Düşünün ki 2020 yılında aldığınız bir gayrimenkul var ve onun satış rakamı 1 milyon TL ve belediye rayiç bedeli 1 milyon TL tapu harcı yüzde 2 alıcı ve yüzde 2 satıcı olmak üzere yüzde 4’lük tapu harcını ödediğinizde usulüne uygun satışı yapmış olursunuz. Mülk sahibi beş yıl içinde gayrimenkulünü satmazsa, herhangi bir işlem gerçekleştirmediğiniz takdirde vergiden muafsınız.” sözlerini kullandı.

RAYİÇ BEDEL NASIL BELİRLENİYOR?

Her sene belediye rayiç bedeli yüzde 20 artış gösterir. Yani ortalama 1 milyon liralık evin rayiç bedeli, bir yıl sonra 1 milyon 200 bin liraya çıkıyor.

Başaran “Ama biliyorsunuz evin satış bedeli ile rayiç bedeli ile her zaman fark var. Evin bugünkü satış bedeli 3 milyon TL. İşte burada yapılması gereken yüzde 4 tapu harcı ile 120 bin verginizi ödüyorsunuz ve devlet diyor ki arada farkı ben senden alırım amacı ne devletin al satın önüne geçmek.” ifadeleri kullandı.