Ev Satarken Hangi Evraklar Gerekli?

Konut satış işlemini gerçekleştirmek için gayrimenkul sahibi ve alıcının tapu devri esnasında sunmaları gereken belgeleri hazırlayıp Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir.

Ev Satışı İçin Tapu Randevusu Nasıl Alınır?

Tapu devri işlemlerini gerçekleştirmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Randevu Sistemi üzerinden randevu alınabilir. Tapu için online randevu almayan kişiler Alo 181 numaralı hattı arayarak da randevu oluşturabilir. Ev satış işlemlerine başlamak için tercih edilebilecek diğer yöntem de tapu dairelerinde bulunan numaratörlerden sıra alıp işlem sırasını beklemektir.

Ev Satışı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ev satmak için alıcı ve gayrimenkul sahibinin ibraz etmesi gereken farklı belgeler bulunur. İlgili belgeleri teslim edecek gayrimenkul sahibi ya da alıcının okuma yazma bilmemesi durumunda yanlarında kendileri ile aynı soyadını taşımayan iki şahit getirmeleri gerekmektedir. Ev satarken gerekli evraklar şunlardır:

Gayrimenkul Sahibinin Hazırlaması Gereken Evraklar

  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
  • Tapunun aslı ve fotokopisi
  • Belediyeden alınmış emlak vergisi rayiç bedelini belirten belge
  • Gayrimenkulun vergi borcu olmadığını gösteren belediyeden alınan belge

Alıcının Hazırlaması Gereken Evraklar

  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
  • Vekaletname (Tapu işlemlerini emlakçı gerçekleştirecekse emlakçıya verilen vekaletname gösterilmelidir.)

Bu belgelerin dışında alıcı tarafından mutlaka Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yaptırılmalıdır. Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi olmadan ev satış işlemi gerçekleştirilememektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından ev satışı için talep edilen evrakların eksik olması durumunda belgeler tamamlandıktan sonra tekrar başvuru yapılması gerekir.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu devir işlemleri esnasında alıcı ve gayrimenkul sahibinin ödemekle yükümlü olduğu tapu harcı bedeli bulunmaktadır. Bu bedel gayrimenkulun beyan edilen fiyatı üzerinden hesaplanır. Tapu harcı, ev satışının gerçekleştirildiği bölgenin vergi dairesine ödenebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı Tapu ve Kadastro Harcı Sorgulama ve Ödeme Ekranı üzerinden tapu harcını online olarak ödemek de mümkündür.